O co chodzi z tym procentem Body Fat?

Chyba każda odchudzająca się osoba słyszała o „body fat”. Czyli procencie tłuszczu w ciele. Z reguły wyliczonym (z małą dokładnośćią) wagą tanitą.

Po sieci krąży sporo diagramów przedstawiających fotograficzną reprezentację bf. Najpopularniejszy jest ten:

body-fat-percentage-women

Chociaż ostatnio coraz częściej pojawia się o taki, z brzuszkami:

How-To-Measure-Your-Body-Fat-Percentage-Womens-Body-Fat-Infographic1

Niestety rozczaruję was – są one praktycznie bezużyteczne dla przeciętnej dziewczyny. Dlaczego? Bowiem zostały stworzone najprawdopodobniej jako odnośnik dla osób trenujących siłowo i pokazują kobiety o zdecydowanie nieprzeciętnej muskulaturze. Więc serio – 15-17%, czy nawet 20-22% u 99% odchudzających się nie będzie wyglądać tak jak tutaj. Istotą nieporozumienia jest fakt, że procent bf sam z siebie nie daje nam pełnego obrazu sylwetki. Potrzebna nam jest jeszcze wiedza na temat masy mięśniowej (muscle mass). Poniżej moja niepowalająca graficznie próba przedstawienia relacji między bf a mm.

zdj_4435dd9eb17b584550ea4e905957421e

I co myślicie?

W mojej opinii (MOJEJ!) zdrowe i realne do osiągnięcia cele treningowe, to 2 i 3 rząd, 3 i 4 zdjęcie. Pierwszy rząd wymaga zejścia do tak niskiego bf, że wiele osób przypłaci to problemami hormonalnymi. 5 kolumna to z kolei już ciała uzyskane bardzo hardkorowym treningiem siłowym. Takie ciało całkiem fajne przy niskim bf po przytyciu zaczyna wyglądać bardzo masywnie. I to kolejny aspekt do wzięcia pod uwagę – każda z nas będzie w przeciągu życia mieć wahania wagi. Pytanie brzmi, czy trening, który wykonujemy, da nam ciało, które nadal będzie nam się podobać z 10 kg na plusie. I dotyczy to tak samo dziewczyn unikających jakiejkolwiek definicji, jak i kobiet dążących do 6 paku.

Do tego link do textu Leigh Peele i forum bodybuilding  na ten sam temat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s